KDU.breadcrumbs.homeInformace Aktuality Wolf: Čižinského subjekt nemá nic společného s KDU-ČSL
Zpět

Wolf: Čižinského subjekt nemá nic společného s KDU-ČSL

Přidáno 2. 2. 2018
Ilustrační foto
Právo
Šéf pražské KDU-ČSL, radní Jan Wolf pro Právo
* Pro podzimní volby vzniká okolo starosty Prahy 7 Jana Čižinského kandidátka Praha sobě. Čižinský jakožto člen KDU-ČSL připustil, že jeho spolustraníci tím nejsou nadšeni. Jak to vidíte vy?
 
 Honza Čižinský byl s takovým projektem úspěšný před čtyřmi lety v Praze 7. Pokračování má asi logiku, protože on je člověk, který se hodně pohybuje kolem aktivistů, hnutí. My jsme ale politická strana, sdružujeme lidi se stejným politickým smýšlením, držíme ve straně demokratické principy. I na magistrát budeme mít primární volby, žádné delegační. Všech tisíc členů městské organizace KDU-ČSL v Praze může hlasovat o zájemcích na kandidátku, oznámkovat je jako ve škole. Zvítězí ten, kdo bude mít nejméně trestných bodů. A vítěz by se stal lídrem na primátora, pokud půjdeme do voleb sami. Pořadí z primárních voleb budeme respektovat, i když budeme kandidovat v koalici.
 
 * Čižinského Praha sobě má asi 20 tisíc podpisů, potřebuje jich 100 tisíc. Ohrožuje to KDU-ČSL?
 

 Honza Čižinský je stále členem KDU-ČSL, navíc je tři měsíce poslancem. Některým lidem není jasné, jak to je s jeho kandidaturou v komunálních volbách. V žádném případě ho nebudeme nikdy vylučovat, nikdy jsme to nedělali. Pokud se rozhodl pro Prahu sobě, rozhodl se. Toto hnutí ale nevzniká se souhlasem KDU-ČSL. Honza Čižinský se minulý týden vzdal všech funkcí v pražské městské organizaci KDU-ČSL. Postavil se k tomu férově, byl mým místopředsedou. Asi úplně nejde, aby člověk, který bude kandidovat za jiný subjekt, poslouchal, jak se bavíme, a využíval tyto informace ve svůj prospěch.
 
 * Myslíte tedy, že by Jan Čižinský měl členství v KDU-ČSL pozastavit?
 
  Pozastavení členství je asi nejčistší. Čižinského kandidatura by nemátla členy KDU-ČSL, protože jeho subjekt opravdu nemá nic společného s KDU-ČSL. S tím, že za nás Honza nekandiduje, velká většina členů nesouhlasí. Velmi si ho přitom vážíme, ve volbách do Sněmovny jsme na všech billboardech komunikovali pouze dva obličeje, ministra Daniela Hermana a starostu Honzu Čižinského. O to víc nás mrzí, že úspěšný poslanec, který na preferenční hlasy přeskočil ministra, staví vlastní kandidátku. Přinesl by nám hlasy a my o ně přijdeme. Jednáme s více subjekty od středu doprava o dalších postupech. V tuto chvíli neřeknu, s kým půjdeme, ve straně to není rozhodnuto. Bavíme se se všemi o průniku v programech, i o tom, abychom si byli co nejblíže lidsky. Trojkoalice fungovala velmi dobře, i když každý předjímal, že se rozpadneme. Nerozpadli jsme se. I Pražané chtějí, aby tu byla nějaká stálost. Ne abychom je před volbami trošku obalamutili a pak se rozpadli. To ne. V koalici na magistrátu fungujeme trochu jako hlídač. Rád bych, abychom v tom pokračovali buď jako lidovci v nové volební koalici, anebo, pokud se dostaneme do městského zastupitelstva, sami.